Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam pharetra, tellus sit amet congue vulputate, nisi erat iaculis nibh, vitae feugiat sapien ante eget mauris.


Historia

MEDIANA DROGI DO CELU

Obserwując codzienne zmagania na każdym etapie życia a szczególnie różnych form działalności sportowej można zauważyć, że obecnie często liczy się wyłącznie zwycięstwo, a w najgorszym razie miejsca 2 i 3 czyli tzw. „pudło”. W sporcie na najwyższym poziomie – mistrzowskim to zrozumiałe – w końcu po to doskonali się zawodnik (niezależnie od płci i wieku, etc.), aby po wielu latach treningu pokazać swój kunszt, opanowanie, przewagę nad innymi,…, i zostać Mistrzem.

Jednak w szkole na jakiejkolwiek lekcji, czy w niższych kategoriach szkolenia – na etapie wszechstronnym, a nawet ukierunkowanym lub w szeroko pojętej rekreacji już sam udział, „przełamanie siebie” jest zwycięstwem.

Nawiązuje to do hasła prof. Eugeniusza Wachowskiego wskazującego, że: „Mój rekord życiowy jest moim rekordem Świata!” – co oznacza, że jeżeli podejmujesz samodoskonalenie w jakiejkolwiek dziedzinie życia czy sportu i robisz nawet niewielkie postępy, stajesz się Mistrzem sam dla siebie, a to przygotowuje Cię do późniejszego mistrzostwa sportowego. Poparciem tego jest zachęta św. Jana Pawła II „Musicie od siebie wymagać nawet jakby inni od was nie wymagali”. Obie myśli mają wymiar ponadczasowy i pokazują, że mistrzowie, choćby nie mówili i pokazywali na zewnątrz, ciężko nad sobą pracują.

Jak jednak o tym powiedzieć i zmobilizować współczesnych Młodych ludzi?

Podstawowym zadaniem rekreacji, sportu dzieci i młodzieży, ale również późniejszego dorosłego życia jest ZABAWA. Zapomniana zasada „Uczyć bawiąc i bawić ucząc” (I. Krasicki) powinna wróci do „łask”. Takie podejście otwiera perspektywy, motywuje, zachęca, pozwala przełamać słabości i nabrać wiary we własne siły,…, pozwala pozbyć się stresu i nadmiernego napięcia. A jeżeli dodamy do tego, że każdy dojrzewa i dorasta we własnym tempie psychofizycznym i, że żadne normy nie są w stanie tego 100% przewidzieć, to sprawa ta wydaje się warta zastanowienia i zachodu.

Co można zatem zrobić aby to zmienić?

Mając wyniki, można je poddać analizie. Można je posortować i wskazać kto zajął pierwsze miejsce
i kolejne. Można też wskazać wartość, która znajduje się pośrodku wyników – MEDIANĘ, która jest określana w statystyce jako – „wartość środkowa, wartość przeciętna, drugi kwartyl – wartość cechy w szeregu uporządkowanym, powyżej i poniżej której znajduje się jednakowa liczba obserwacji”.

Chcielibyśmy zatem wykorzystać to pojęcie statystyczne i ogłosić nową kategorie nagrody dołączając ją do tych już tak powszechnych, czyli wyróżnić Tych, którzy się starają, a do zwycięstwa jeszcze im pozostało sporo pracy, czasu aby dojrzeć, złapać wiat w żagle… powiedzieć im po prostu – „Jesteś pośrodku Drogi co Celu!” tak trzymaj i nie daj się z tej drogi zepchnąć głupocie i pośpiechowi! Baw się i niezależnie od wieku ciesz się tym jak Dziecko!

Niech się zatem pojawi wiosną 2016 roku: MEDIANA DROGI DO CELU!

Przyznawać ją będziemy Tym, którzy wystartowali w różnych formach współzawodnictwa, ukończyli określone zadanie i przekroczyli linię mety. Dla ustalenia Laureata wyniki zebrane podczas zawodów/startów po wpisaniu do np. arkusza kalkulacyjnego i ustaleniu listy rankingowej uporządkowane będą poprzez zastosowanie funkcji Mediana. Uzyskany wynik będzie uprawniający do uzyskania nagrody w formie dyplomu oraz innych form przewidzianych przez organizatorów przy współpracy z pomysłodawcą reprezentowanym przez Polskie Stowarzyszenie Animacji Rekreacji i Turystyki.

Pierwszą „Medianę Drogi do Celu” przyznano podczas VII Rodzinnego Rajdu Rowerowego organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 74 w Poznaniu 4 czerwca 2016 roku i rozdano w 6 kategoriach: klasy 1-2, klasy 3-4 i klasy 4-6, z podziałem na płeć: Dziewczęta i Chłopcy.

Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy i do rozpropagowania tej jak się wydaje zasadnej idei zachęcającej do aktywnego i wspólnego spędzania czasu oraz odkrywania i realizowania swoich pasji.

Jan M. Konarski
Pomysłodawca „Mediany Drogi do Celu”
Prezes PSNARiT